понеделник, 17 март 2014 г.

Мартен Фуркад спечели Световната купа

Българинът Красимир Анев завърши на 21-о място в преследването на 12,5 километра от Световната купа по биатлон във финландския зимен център Контиолахти. Анев допусна по една грешка в първите си две стрелби и финишира за 34:40.9 минути.
Владимир Илиев се нареди 47-и със 7 пропуска и време от 37:26.0 минути, а третият българин Михаил Клечеров завърши 53-и за 38:19.6 минути с две грешки. Йоханес Тингнес Бьо от Норвегия беше най-бърз по трасето, въпреки че допусна 5 грешки при стрелбата. Бьо беше записа 5-а победа в кариерата си, след като преодоля дистанцията за 33:37.1 минути.

На второ място на 16.3 секунди финишира Мартен Фуркад (Франция), който слави 17 от 20 мишени. Така Фуркад си осигури преждевременно Световната купа за трета поредна година, след като вече е недостижим на върха в генералното класиране преди финалите на сезона в Холменколен (Норвегия) през следващата седмица. "Много исках тази титла и се радвам, че успях да я спечеля", заяви французинът, който спечели две златни олимпийски отличия в Сочи през миналия месец. Бьорн Фери от Швеция беше трети днес също с 3 пропуска в стрелбата, но с изоставане от 20.4 секунди от победителя.

В генералното класиране след 19 от 22 старта водач е Фуркад със 798 точки, а Йоханес Тингнес Бьо се изкачи на втора позиция с 560 точки, след като записа три победи в последните четири дни. Емил Хегле Свендсен (Норвегия), който направи девет грешки в първите си три стрелби и се отказа, е трети с 557 точки.

Преследване на 12,5 километра, мъже:

1. Йоханес Тингнес Бьо (Норвегия) - 33:37.1 минути (0+0+1+4)

2. Мартен Фуркад (Франция) - 33:53.4 (0+0+2+1)

3. Бьорн Фери (Швеция) - 33:57.5 (0+0+1+2)

4. Ларс Хегле Биркеланд (Норвегия) - 34:02.5 (1+2+0+1)

5. Клемен Бауер (Словения) - 34:05.8 (0+0+2+2)

6. Андрейс Расторгуевс (Латвия) - 34:08.6 (0+0+1+1) - - -

21. Красимир Анев (България) - 34:40.9 (1+1+0+0) - - -

47. Владимир Илиев (България) - 37:26.0 (4+0+1+2) - - -

53. Михаил Клечеров (България) - 38:19.6 (0+1+0+1)

sportal.bg
Българинът Красимир Анев завърши на 21-о място в преследването на 12,5 километра от Световната купа по биатлон във финландския зимен център Контиолахти. Анев допусна по една грешка в първите си две стрелби и финишира за 34:40.9 минути. Владимир Илиев се нареди 47-и със 7 пропуска и време от 37:26.0 минути, а третият българин Михаил Клечеров завърши 53-и за 38:19.6 минути с две грешки. Йоханес Тингнес Бьо от Норвегия беше най-бърз по трасето, въпреки че допусна 5 грешки при стрелбата. Бьо беше записа 5-а победа в кариерата си, след като преодоля дистанцията за 33:37.1 минути. На второ място на 16.3 секунди финишира Мартен Фуркад (Франция), който слави 17 от 20 мишени. Така Фуркад си осигури преждевременно Световната купа за трета поредна година, след като вече е недостижим на върха в генералното класиране преди финалите на сезона в Холменколен (Норвегия) през следващата седмица. "Много исках тази титла и се радвам, че успях да я спечеля", заяви французинът, който спечели две златни олимпийски отличия в Сочи през миналия месец. Бьорн Фери от Швеция беше трети днес също с 3 пропуска в стрелбата, но с изоставане от 20.4 секунди от победителя. В генералното класиране след 19 от 22 старта водач е Фуркад със 798 точки, а Йоханес Тингнес Бьо се изкачи на втора позиция с 560 точки, след като записа три победи в последните четири дни. Емил Хегле Свендсен (Норвегия), който направи девет грешки в първите си три стрелби и се отказа, е трети с 557 точки. Преследване на 12,5 километра, мъже: 1. Йоханес Тингнес Бьо (Норвегия) - 33:37.1 минути (0+0+1+4) 2. Мартен Фуркад (Франция) - 33:53.4 (0+0+2+1) 3. Бьорн Фери (Швеция) - 33:57.5 (0+0+1+2) 4. Ларс Хегле Биркеланд (Норвегия) - 34:02.5 (1+2+0+1) 5. Клемен Бауер (Словения) - 34:05.8 (0+0+2+2) 6. Андрейс Расторгуевс (Лавтия) - 34:08.6 (0+0+1+1) - - - 21. Красимир Анев (България) - 34:40.9 (1+1+0+0) - - - 47. Владимир Илиев (България) - 37:26.0 (4+0+1+2) - - - 53. Михаил Клечеров (България) - 38:19.6 (0+1+0+1) Генерално класиране за сезона (19 от 22 старта): 1. Мартен Фуркад (Франция) - 798 точки - шампион 2. Йоханес Тингнес Бьо (Норвегия) - 560 3. Емил Хегле Свендсен (Норвегия) - 557 4. Доминик Ландертингер (Австрия) - 541 5. Дмитрий Малишко (Русия) - 491 6. Антон Шипулин (Русия) - 483 - - - 43. Красимир Анев (България) - 153 - - - 65. Владимир Илиев (България) - 40 - - - 98. Михаил Клечеров (България) - 5